Pärnu haridusasutused saavad kaasava hariduse edendamiseks üle poole miljoni euro

Riigi Tugiteenuste Keskus otsustas eraldada kaasava hariduse edendamiseks Pärnu ja tema osavaldade koolides 466 751,26 eurot, millele linnavalitsus lisab 80 000 ja erakoolid 2 367,87 eurot.

Projekti toetatakse Euroopa ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide vahenditest meetme „Kaasava hariduse põhimõtete rakendamine perioodil 2021–2027“ raames. Selle kogumaksumus on 549 119,13 eurot, millest 15 protsenti on linna omaosalus. Projekti elluviimise periood on selle aasta 1. märtsist 2027. aasta 31. augustini.

Ettevõtmise eesmärgiks on parendada Pärnu linna haridusasutustes ja huvikoolides kaasava hariduse põhimõtete rakendamise võimalusi, et iga tuge vajav õppija oleks toetatud ja juhendatud vastavalt tema vajadustele ning saaks sujuvalt integreeruda ja osaleda tavapärases õppes ja igapäevaelu toimingutes.

Toetuse abil kaasajastatakse haridusasutuste nõustamisruume, õppeklasse, üldkasutatavaid ja igapäevaelu toiminguteks vajalikke ruume. Ehitustöid tehakse kuues koolis: Audru Koolis (inva wc), Jõõpre Koolis (hariduslike erivajadustega ehk HEV-õpilaste õppeklassi väljaehitamine), Pärnu Tammsaare Koolis (teraapia-, õpi- ja nõustamisruumi väljaehitamine), Tõstamaa Keskkoolis (inva wc), Vabakoolis (helikindlate vaheseinte ja uksega HEV õpilaste õpperuumi väljaehitamine) ja Pärnu Mai Koolis (HEV õpilaste arvutiklassi väljaehitamine).

„Arvutiklass võimaldab HEV-õpilastele informaatika- ja robootikatundide läbiviimist, e-testide ja e-eksamite sooritamist ning digitaalse kirjaoskuse arendamist,“ selgitas haridusosakonna juhataja Jana Ruubel.

Kõik linna koolid saavad tugispetsialiste tööks ja õpetajate tuge vajavate õpilastega õppetöö läbiviimiseks vajalikke õppematerjale ning töö- ja tehnoloogiavahendeid. Õppe- ja abivahenditest soetatakse arendus- ja tegelusmänge, erinevate õppeainete läbiviimiseks vajalikke õppetöö vahendeid, mobiilseid ja seinale kinnitatavaid tahvleid, kunstitarbeid, nõustamise abivahendeid, õpilaste rahunemiseks ja individuaalse õppetöö läbiviimiseks vajalike abivahendeid (raskusvestid ja -tekid, mürasummutavad kõrvaklapid, lauale asetavad sirmid, mobiiltelefoni signaali blokeerivad taskud jms).

Sisustuse kaasajastamiseks ja õpilaste individuaalsusega arvestamiseks soetavad koolid kott-toole, rühmatööde ja istumisnurkade kujundamiseks pehmet mööblit, klassiruumidesse ergonoomilist mööblit, vahendite hoiustamise mööblit ja helisummutavaid vahendeid (vaikusepesasid, vaheseinu, ruumijagajaid, helisummutavaid laeplaate jms).

„Audru Kool, Tõstamaa Keskkool, Pärnu Vanalinna Põhikool, Paikuse Kool, Pärnu Raeküla Kool, Lindi Lasteaed-Algkool ja Pärnu Kuninga Tänava Põhikool soetavad näiteks vaikusepesasid, kus õpilasel on võimalik eralduda ülejäänud klassist, rahuneda ja oma emotsioonidega toime tulla. Pärnu Vanalinna Põhikool loob mobiilse töökoha, et vajadusel kasutada aulat, raamatukogu või mõnda muud ruumi väikese rühma õpilaste õpetamiseks. Pärnu Ülejõe Põhikoolis on vajadus ruumide sisustuse kohandamiseks HEV õpilastele: rühmalauad, tasakaalutoolid, helisummutavad vaheseinad ja sirmid,“ rääkis Ruubel.

IT-vahenditest saavad koolid interaktiivseid vahendeid (puutetahvleid, dokumendikaameraid, interaktiivseid projektoreid), heli- ja esitlustehnikat ning laua-, süle- ja tahvelarvuteid koos lisatarvikutega. Lisaks soetatakse liikumispuudega õpilastele ligipääsetavuse tagamiseks trepironija Audru Koolile, Tõstamaa Keskkoolile, Paikuse Koolile, Pärnu Ühisgümnaasiumile ja Pärnu Kunstide Koolile.

„Uuendatud õpi- ja töökeskkond ning vajalike vahendite olemasolu parendab oluliselt tuge vajavate õpilaste õpetamist ja nõustamist, muutes selle professionaalsemaks, huvitavamaks, mitmekesisemaks, lapse vajadusi arvestavamaks ja kaasavamaks, mis omakorda loob tuge vajavatel õpilastel turvatunde ning toetab nende sujuvamat integreerimist tavapärasesse õppesse ja igapäevaelu toimingutesse. Koolide tugispetsialistidele ja pedagoogidele luuakse paremad töötingimused, mis suurendab töötajate rahulolu, heaolu ja tulemuslikkust ning innustab rohkem panustama töö õnnestumisse ja enda professionaalsesse arengusse,“ kõneles abilinnapea Ene Täht.