Kodutehnika müük – soovitused, mida tähele panna

Inimeste elutempo on kiirem kui kunagi varem – seega hinnatakse kõrgelt mugavaid ja kiireid lahendusi. Eriliselt hindame mugavust kodutööde tegemise juures, seetõttu on meie kõikide majapidamist vallutanud kodutehnika – pesumasinad, pesukuivatid, nõudepesumasinad jne. 

Kvaliteetne kodutehnika hoiab meie aega kokku majapidamistööde tegemise pealt. Kuidas aga valida vastupidav ja õige kodutehnika koju? Proovime sind selles küsimuses aidata ja anname sulle mõned nõuanded, mida meeles pidada, kui lähed kodumasinaid valima.

Pesumasinad – kuidas valida?

Pesumasinate valiku juures tuleb arvestada leibkonna suurusega ja pesupesemise üldise tihedusega. Sellest sõltub see, kui suurt pesumasinat soetada. Poodidest leiad pesumasinaid, mis on väga erineva mahutusega. Kui sul on suur pere ja sa pead pesu pesema suurtes kogustes, siis soeta pesumasin, mis lubab 8-12 kg pesu korraga pesta. Väiksema perekonna ja harvemate pesukordade puhul eelista väiksema mahutusega masinat – see kulutab vähem elektrienergiat.

Säästa raha ja keskkonda pesu pesemisel tänapäeva pesumasinad on erinevate energiaklassidega, mis iseloomustavad nende töö säästlikust. Kodumasinad võivad olla seitsmes erinevas energiaklassis: A-st kuni G-ni. Kõige parem valik on pesumasin klassist A – see on keskkonnasõbralik ja madalate energiakuludega tähis. Lisaks võid märgata, et klassile A on lisatud juurde ka mitmeid “+” tähiseid – see tähis näitab, et kodumasin on lisaks energiasäästlikkusele ka ökonoomne ja/või omab teisi eeliseid: A+++ pesumasin võib kulutada kuni 30% vähem energiat töötamiseks kui lihtsalt A-klassi masin.  

Mida rohkem pluss-märke on energiaklassi tähise järgi, seda parem pesumasin see on.

Viimaseks, pööra tähelepanu masina pöörete arvule. Suurim pöörete arv, mida pesumasina tootjad pakuvad on 1 600 pööret minutis. Tihtipeale aga ei ole nii suurte pööretega masinat vajagi, täiesti piisav on 1 200- 1 400 pööret minutis, et pesust liigne vesi välja saada.

Pesukuivati valimine – mida tähele panna?

Pesukuivatid on enamasti kahte liiki – kondenseerivad ja ventileerivad. Kondenseeriv kuivati kogub kogu vee spetsiaalsesse kogumispaaki, kust on seda võimalik ise tühjendada. 

Ventileerivad pesukuivatid vajavad korralikku ventilatsioonisüsteemi, on energiasäästlikumad ning ka soodsamad. Siiski on aga enamlevinud kondenseerivad pesukuivatid ja nende valik on poodides mitmeid kordi suurem kui ventileerivate pesukuivatite.

Pesukuivatit soetades vali seade, mille on kindlasti:

  • soojuspump: need tarbivad kuni 40% vähem energiat kui soojusvahetiga seadmed;
  • tark andurjuhtimine – niimoodi väldid ülekuumenemist juba ära kuivanud riiete puhul. Andur tuvastab ära, kui riided on piisavalt kuivad ja lõpetab kuivatusprotsessi;
  • Nn värskendusrežiim – hea programm selleks, et enda riietelt halb lõhn ära saada või neid natukene niisama värskendada. Tihtipeale ei ole riided plekilised ja ei vaja suurt pesu, värskendamisrežiim on aga just ideaalne sellisel puhul.

Kui kodus on vähe ruumi, siis kindlasti kaalu pesumasina ostu, millel on pesukuivati funktsioonid olemas.

Nõudepesumasin koju!

Nõudepesumasin vähendab suuresti üldist veekulu võrreldes käsipesuga. Samuti on need väga mugavad kodumasinad ja leidnud kasutust väga paljudes kodudes.

Nõudepesumasinaid on 3 suuruses: väikesed, keskmised ja suured. 

Väikesed nõudepesumasinad on lauapealsed, keskmised 45 cm ja suured 60 cm laiused. Levinud on keskmised ja suured nõudepesumasinad, mis mahutavad kuni 13 komplekti nõusid.

Nõudepesumasina ostmisel alusta kindlasti energiaklassist – nagu ka teiste kodumasinate puhul, kehtib ka nõudepesumasinatel üldlevinud energiaklassid. Eelista alati võimalikult energiasäästlikku varianti ehk energiaklassi A.

Keskmine veekulu: masina tootekirjelduses on alati välja toodud ka veekulu, mis on vajalik masinas olevate nõude pesuks. Veekulu suurus sõltub eelkõige masina suurusest, seega keskmised nõudepesumasinad kulutavad umbes 9 liitri vett ja suured 11 liitrit. Käsitsi pesemisel kulutab inimene aga umbes 4 korda rohkem vett.

Kodutehnika internetipood, maaletooja pood või tuntud elektroonikapood pakuvad laias valikus kodutehnikat erinevatelt tootjatelt. Küsi nõu müüjatelt, kui jääd hätta parima kodutehnika soetamisel.